Skip to content

Voorwoord azlink 62

Editie 62 - Dec 2024

Vrede op aarde aan alle mensen. Waar komt die zin nu ineens vandaan? Mijn excuses, maar dit is het eerste wat in me opkomt nadat ik een mailtje kreeg vanwege de redactieraad van AZlink met de boodschap: “Het is weer tijd voor een nieuw voorwoord van AZlink, dat net voor Kerst zal verspreid worden.” Mijn onderbewustzijn heeft Kerst laten insijpelen, waardoor mijn eerste zin met de vredesboodschap begon.

Vrede aan alle mensen, een gemeenplaats die velen in de mond nemen, maar in de feiten steeds minder wordt waargemaakt. Hierbij denken we uiteraard aan alle conflicten op wereldniveau waarmee de media ons dagelijks overspoelen. Maar we hoeven het niet zo ver te zoeken. In onze eigen omgeving, in onze eigen organisatie, in onze eigen gemeente, stad of regio. Overal zie je conflictsituaties al dan niet openlijk of onder de radar. De energie die verloren gaat in het begeleiden, rechttrekken en soms oplossen van conflicten is behoorlijk groot. Mochten we die energie kunnen omzetten in elektriciteit, je zou er ons ziekenhuis mee kunnen verwarmen.

Kwaliteit van zorg leveren betekent artsen en medewerkers aantrekken met hoge expertise, met hoge kennis en kunde en hen de kans geven zich verder te ontwikkelen. Hen de nodige omkadering geven in de vorm van ondersteunende mensen, middelen en investeringen geënt op een vastgelegde visie naar de toekomst toe. Dit alles proberen we als ziekenhuis al jaren waar te maken. We trekken uitstekende artsen aan en ondersteunen ze met dikwijls geavanceerde investeringen, waarbij de opbrengst van die investering nooit ons primum movens is. Dat is altijd kwaliteit van zorg, ondersteuning en begeleiding van onze artsen en medewerkers in hun ambitie. Daar zijn we fier op, dat is het DNA van het AZ Sint‑Jan Brugge AV dat velen ons benijden. Het is onze oprechte overtuiging dat kwaliteit en degelijkheid van zorg in een patiëntvriendelijke omgeving het enige is wat op termijn echt telt voor de patiënt. Niet het uitzicht van een gebouw of een wachtzaal, niet de marketing, noch de hoeveelheid posts op de sociale media, maar wel de expertise van onze artsen en verpleegkundigen.

De aandachtige lezer vraagt zich ongetwijfeld af wat het voorgaande met vrede, conflicten en verloren energie te maken heeft. Sommigen onder jullie zullen mijn uitspraak die volgt herkennen: “Me niet opjagen hé.” Hier komt het verband. Expertise, kennis en kunde zijn belangrijk om kwaliteit te leveren. Maar wat misschien onderschat wordt, is dat kunnen en willen samenwerken met anderen, het eigen ego overstijgen en meewerken aan een groter belang dan de eigen werking of dienst een minstens even grote rol spelen in de totaliteit van kwaliteitsvolle zorgverlening. Een einzelgänger die niet bereid is het eigen belang te overstijgen, hoe groot zijn kennis ook mogen zijn, hoeveel academische graden hij of zij ook heeft, kan nefast zijn voor de werking van een dienst. Dus mijn boodschap van vrede voor iedereen wil ik graag in deze context overmaken. Maak gebruik van de uitstekende omstandigheden en omkadering waarin je kunt functioneren met één doel voor ogen: onze patiënten de best mogelijke zorg geven in een sfeer van vertrouwen en samenhorigheid met mekaar. Dat maakt ons ziekenhuis tot wat we zijn en waar we fier op zijn. Dank aan elk van u hiervoor.

Vrede op aarde voor iedereen. Een goede boodschap voor de kerstperiode. AZlink verschijnt op dat moment. Weet dat ik dit stukje schrijf op 29 oktober 2024 en ik me kerst al een beetje moet inbeelden. Maar geen paniek, op 21 oktober 2024 heb ik in het buitenland al een kerstboom geplaatst met daarrond veel ‘postiesjkes’ (beeldjes voor wie het niet mocht begrijpen) en lichtjes. Dit tot ergernis van sommige van m’n naasten die dit nu wel erg vroeg vonden. Ze raadden me aan naar het Guinness book of records te schrijven. Gelukkig kreeg ik wel wat begrip bij m’n evenknie in St.-Lucas. Maar goed, ik ben graag voorbereid, kwestie van met Kerstmis wel degelijk in de juiste sfeer terecht te komen. Een sfeer van gezelligheid, van vrede voor iedereen in alle mogelijke betekenissen.

Veel leesgenot

Hans Rigauts
Algemeen directeur